A Wushu és a Chang stílus
A kínai harcművészet,a wushu olyan harcművészeti stílusok összefoglaló megnevezése, melyek Kínában alakultak ki. Általában ezeket a stílusokat különféle kategóriákba sorolják. A közös jellemzők lehetnek például a különféle állatok mozgását imitáló fizikai gyakorlatok vagy kínai filozófiai irányzatok, vallások , legendák által inspirált edzésmódok. Azokat a stílusokat, amelyek a csi-re fókuszálnak, belső stílusnak nevezik, míg azokat, amelyek az izomzat fejlesztését és az erőnlét javítását tűzik ki célul, külsőnek nevezik. A külső stílusok először nagyobb hangsúlyt fektetnek a fizikai felkészítésre és a technikákra, majd az idő előrehaladtával ismertetik meg a tanulót a stílus spirituális részével, míg a belső stílusok épp a belső értékek fejlesztésével kezdik. Földrajzilag is megkülönböztethetünk úgynevezett északi és déli stílusokat.A kínai harcművészetek eredetét az önvédelemre, a vadászat különféle ősi módszereire és az ókori Kína katonai kiképzési módszereire szokták visszavezetni. Mind a fegyveres, mind a pusztakezes harc fontos szerepet játszott az ókori kínai katonák kiképzésében.A legendák szerint a kínai harcművészet létrejötte a csaknem 4000 évvel ezelőtt létezett Hszia-dinasztia idejére tehető. A monda szerint a Sárga császárnak nevezett Huang-ti vezette be az első harcművészeti rendszert Kínában. A Sárga császárról úgy tartották, hogy mielőtt uralkodó lett volna, híres tábornok volt, aki esszéket írt az orvostudományról, az asztrológiáról és a harcművészetről. Az egyik legnagyobb ellenfele Csi Ju volt, aki a monda szerint a kínai birkózás (shuai jiao (suajcsiao) elődjét hozta létre.A kínai harcművészetekre az első utalások az i.e. 5. században keletkezett Ősz és tavasz krónikájában találhatóak, ahol a pusztakezes küzdelemről, valamint a "kemény" és "lágy" technikákról is szó esik. Az i.e. 1. században íródott Szertartások könyve (Li csi) megemlít egy harci birkózást,(csüeli) vagy (csiaoli) néven. A Han-dinasztia története (a Hansu) feljegyzi, hogy a Han-dinasztia korában már különbséget tettek a kötetlen, fegyvertelen küzdelem, a soupo [egyfajta ökölvívás]és a birkózás (csüeli vagy csiaoli) között. A birkózást Sze-ma Csien is említi A történetíró feljegyzései című művében (i.e. 100 körül).A Tang-dinasztia időszakában már harci táncokról vagy kardtáncról is lehet beszélni, ezeket Li Paj költő is megörökítette. A Ming- és a Csing-dinasztiák idejére a harcművészet modern koncepciói is megjelentek.
A Chang stílusú Shaolin Kungfu kialakulása Magyarországon
A kínai harci művészetek eredete az évezredek homályába vész. Több ezer év tapasztalata halmozódott fel a ma mestereiben. A kung- fu a 70-es évek végétől, a 80-as évek elejétől jelent meg hazánkban. Néhány szerencsés oktató külföldi mesterektől tanulhatta meg a kung-fu-t és oktathatja Magyarországon. Sok nehézség után mára nagy részben letisztult és organizálttá vált hazánkban is. Ebben nagy szerepe van a Magyar Kung-fu és Wushu Szakszövetség munkájának. A kínai kung-fu-nak egyes szakértők szerint- több mint ezer stílusa van, melyek között eligazodni nem könnyű feladat. A hivatalos hátteret hazánkban a Szakszövetség biztosítja.
Ch'ang nagymester művészete több külföldi mester révén jutott el Magyarországra. Norbert Pelzl mester (1982-től 1985-ig), Si fu Rudolf Hauner (1987-től 1995-ig), Detlef Lepkes mester (1996-tól napjainkig) - akik mindannyian Hwang Ching Zeng nagymester tanítványai voltak - segítették Ch'ang nagymester művészetének elterjedését Magyarországon.
1978-ban új sportegyesület alakult Szombathelyen Asbóth Péter vezetésével. Egy új sportág jelent meg régiónkban az All-style karate, amit ma kick-boxnak neveznek. Addig főként a keleti harci művészetek bontogatták szárnyukat hazánkban, de az új küzdősport gyorsan népszerűvé vált Magyarországon és Szombathelyen is. Ez köszönhető a kick-box sokrétű, testet és lelket próbáló mozgásanyagának.
1985-től két szakosztályos lett a sportegyesület. Így a kínai kung-fu-t is gyakorolhatják idősek és fiatalok egyaránt. Egy modern versenyközpontú küzdősport és egy több ezer éves múlttal bíró keleti harcművészet egy sportegyesületben. Sokan nem adtak hosszú életet ennek a "házasságnak", de a Kondor & Controll Se csillaga ma is fényesen ragyog régiónk sportéletének egén.
Versenyzőink az elmúlt 30 évben kimagasló eredményeket értek el a hazai és a nemzetközi versenyeken egyaránt. Edzőink, oktatóink felkészültsége világszínvonalú, ezt eredményeink is igazolják. Mára a Kondor & Controll Közhasznú Sportegyesület a régió egyik meghatározó egyesületévé fejlődött. Kick-box és kung-fu szakosztályunk vezető szerepet tölt be az országos szövetségekben. Sportvezetőink és edzőink elnökségi tagok a Magyar Kick-Box Szövetségben valamint a Magyar Kung-fu és Wushu Szakszövetségben.
Stilusvezetőnk Magyarországon Si Fu Koszogovits Mihály, shaolin kung-fu mester-Chang stílus, Tzü Wei shu kung-fu (utcai harc-közelharc) mester, Chang stílusú Tai Chi Chuan oktató, V.danos kick-box mester, kick-box edző, a Savaria Egyetemi Központ , BDTF Sportelméleti Intézeti Tanszékének főiskolai adjunktusa, mestertanár.
Chang stílusú shaolin kung-fu:
A shaolin kung-fu-nak több száz stílusa van. Chang nagymester élete, munkássága példaértékű minden kung-fu mester és tanuló számára. Esések, dobások, ütés, rúgás gyakorlatok, légzőgyakorlatok, formagyakorlatok, önvédelem...a kínai harci művészetek minden szépsége és nehézsége megtalálható ebben a stílusban.
Tai Chi Chuan- Kínai jóga:
Chang nagymester ezen a területen is nagyot alkotott. Tudása és személyisége folytán saját stílust hozott létre. Légzőgyakorlatok, formagyakorlatok, páros gyakorlatok...egészség, nyugalom, hit, erő.
"Aki a kung-fu-t gyakorolja a gyermek lazaságára, vasegészségére és lelki békére tesz szert." A kínai kung-fu több ezer éven keresztül csiszolódott, fejlődött kiváló mesterek munkásságával. Ennek az örökségnek a megőrzése és az elsajátítása a mi feladatunk. Az utóbbi években a kung-fu, mint versenysport is fejlődésnek indult. Formagyakorlatban (fegyveres, fegyvertelen) és küzdelemben (sanda) is lehetősége van a tanítványoknak tudásuk felmérésére. A kung-fu elsősorban nem versenysport! A test és a lélek összhangjának megteremtése a legfontosabb feladat. Hit, erő, akarat, lelki béke...ez a kung-fu.
Sijo Chang Dung Sheng